Robot Yardımlı Yürüyüş Terapisi
Travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inme, nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğinin kaybı durumlarında, Robot Yardımlı Yürüyüş Terapisi (Robogait®), yürüme yeteneğinin tekrar kazanımı ve geliştirilmesi için kullanılan robot destekli yürüyüş rehabilitasyon sistemidir.
Tedavide temel yaklaşım, işlev görmeyen alt ekstremitelerin normal yürüyüş deseninde harekete geçirilmesi ve yük aktarımının kontrollü olarak yapılmasıdır. Robotik sistemin kontrolünde oluşan yürüyüş ile nöronal yol aktive edilerek kombine bir tedavi hedeflenir.

Bu sistemde hastaya, yürüme bandının üzerinde askılar vasıtasıyla yukarı alındıktan sonra, bacakların iki yanına yerleştirilen robotik kısımlar yardımıyla normal yürüyüş şekline birebir benzer tarzda yürüme hareketi yaptırılmaktadır. Tedavi sırasında cihaz üzerindeki alıcılar yoluyla, vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli, eklem açıları bilgisayar programıyla kontrol edilebilmekte, hasta karşısındaki aynadan veya sanal gerçeklik ekranından durumunu izleyebilmektedir. Böylece bireysel ihtiyaçlara göre ve tedavi amacına uygun olarak, tedavi hastaya özel düzenlenebilir ve gerektiğinde değiştirilebilir.
Sistemin en önemli avantajı, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarmasıdır. Sanal gerçeklik ekranında hasta farklı ortamlarda yürüme hissi algıladığından veya aynada kendisini yürürken gördüğünden tedavi boyunca hiç sıkılmadan yürüyüş egzersizlerini yapma olanağına kavuşmaktadır. Bu yöntemle hastaların iyileşme süreci hızlandığı gibi yürüme şekilleri de normale yakın biçimlerde gelişmektedir. Yürütücü robotik bacaklara uyum sağlama sürecinin ayrıca kas kuvveti ve kontrolünde artışı sağlaması ile görsel motivasyon sisteminin bir diğer yararlı etkisini de göstermektedir.

Yürüme robotunun faydaları nelerdir?
-      Yürüme kapasitesi olan hastada, normal yürüme kalıbına en yakın yürümeyi sağlar.
-      Dik durma ve yürümenin psikolojik etkilerini kullanarak hastayı cesaretlendirir ve güçlü bir şekilde motive eder.
-      Yatağa bağımlı hastada, robot desteğiyle ya da tamamen robot gücüyle, dik pozisyonda yürüme fırsatı sağlar. Hareketsizliğin neden olduğu ya da risk oluşturduğu, bacaklarda pıhtı oluşması, eklemlerde hareket kısıtlanması, kabızlık ve kemik erimesi gibi istenmeyen etkileri azaltır.
-      Düşük dereceli kasılmalarda artmış kasları gevşetir.
-      Kan dolaşımını kolaylaştırıp, doku beslenmesinde artış sağlayarak, iç organ fonksiyonlarında olumlu etkiler yaratır.
-      Değerlendirme araçları ve raporlama yeteneği ile, tedavi sürecinde hastadaki gelişmeleri takip eder ve kaydeder. Bu gelişmeleri inceleme ve muhakeme etme olanağı verir.
-      İhtiyaca göre, ayarlanabilir hem robotik kuvvet desteği, hem de vücut ağırlığı desteği sağlar. hastanın yeteneklerine göre kişiye özel bir terapi seansı uygular.
-      Sanal ortamda çeşitli görüntülü ve sesli uyarıları kullanan, eğlenceli oyunlarla, egzersizler yaptırır. Böylece hastanın mümkün olan en üst düzey katılımını sağlar.
 
Yürüme robotu hangi hastalarda kullanılır?
-      Hemipleji denilen beyin felçleri yani inmeler.
-      Paraplejiler yani omurilik felçleri.
-      Serebral palsi yani spastik çocuklar.
-      ms hastalığı.
-      Yürümenin de etkilenmiş olduğu parkinson hastalığı.
-      Kas erimesi hastalıkları.
-      Yaralanma ya da beyin ameliyatlarından sonraki felçler.
-      Nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğinin kaybı
-      Denge merkezimiz olan beyinciğin etkilendiği durumlar.