Elektroakupunktur vücudun belirli noktalarına yerleştirilmiş olan iğnelere, küçük elektrik akımlarının uygulandığı bir akupunktur tekniğidir.
 
Nasıl etki eder?
Hasarlı bölgedeki kas ve cilt dokularının iğne ve elektrik akımı ile uyarılması, ağrı ve kas spazmını azaltır, vücuttan iyileştirici faktörlerin salgılanmasını arttırır. Elektrik akımının frekensı ayarlanarak kas uyarılması da yapılabilmektedir. Bu da özellikle sinir yaralanması ya da beyin damar hastalığı sonrası görülen felçli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 
Hangi hastalıklarda uygulanır?
Romatizmal hastalıkların çoğunda güvenle uygulanabilir. Ayrıca periferik sinir yaralanmaları sonrası ya da felçli hastalıklarda, kasları tekrar çalıştırmak için uygulanabilmektedir.
 
Tedavi ne kadar sürüyor?
Tedavi süresi yumuşak doku romatizmalarında ortalama 10 seans iken, felçli hastalıklarda ve sinir yaralanmalarında 10-30 seans arasındadır. Her seans 20-40 dakika sürmektedir.
 
Kanıtlanmış bir tedavi mi?
Bu tedavi yöntemi üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olup bunların çoğunda elektroakupunktur etkili bir yöntem olarak bulunmuştur. . Romatoid Artritli hastalar üzerinde yapılmış bir araştırmada, akupunktur noktalarına uygulama yapılmış olup, sonuçta hastaların eklem ağrısı, sabahları görülen eklem sertliği gibi şikayetlerinde belirgin azalma Özellikle felçli hastaların omuz kaslarını güçlendirmek için uygulandığında başarılı sonuçlar bildirilmiştir.
 Elektroakupuntur uygulamasına bağlı ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. Hijyen kurallarına dikkat edilerek yapılması gerekir.